2013 m. lapkričio 30 d., šeštadienis

Kasdienė ruginė duona

Kiekvienų metų pradžioje susirašau savo svajones, planus, tikslus ir kitus man svarbius dalykus. Šiais metais buvau užsibrėžusi tokį kulinarinį tikslą - išmokti kepti naminę ruginę duoną. Nuo raugo užmaišymo iki garuojančio kepalo...Taigi, metai jau ritasi į pabaigą, o aš savimi labai didžiuojuosi. Man pavyko!!! Ir drąsiai galiu pasakyti, kad tai nėra sunku. Tik reikia laiko ir geros atminties :) Vien raugo pagaminimui užtruksite keturias dienas, bet procesas itin paprastas, svarbiausia neužmiršti jo laiku pamaitinti. O vėliau duonelė užmaišoma labai greitai, nereikia jokių ilgų minkymų. Sakoma, kad kiekvienuose namuose kepta duona, nors ir pagal tą patį receptą, yra skirtinga. Mūsiškė sodraus skonio, su juntama rūgštele ir labai skalsi. Laikome šaldytuve, kuriame savaitę išlieka šviežia ir neatsiranda jokio pelėsio. Šios duonos riekė su varškės sūriu yra labai mėgstami mano pusryčiai.


Raugui reikės: 
120 gr. "Malsenos" viso grūdo miltų
240 ml 40 laipsnių temperatūros vandens

Sumaišiau 30 gramų miltų ir 60 ml vandens. Masę sudėjau į stiklainį ir pridengiau plastikiniu maišeliu. Raugą reikia laikyti šiltai (~28 laipsnių temperatūroje). Tam labai tinka vieta prie radiatoriaus :) 
Kitą dieną į ruošinį įmaišiau dar 30 gramų miltų ir 60 ml vandens. Uždengiau ir laikiau dar parą. Trečią ir ketvirtą dieną veiksmas kartojamas (30 gr. miltų + 60 ml vandens). Penktą dieną raugas jau buvo įrūgęs ir tinkamas naudoti.

Pirminei tešlai reikės:
360 ml 40 laipsnių temperatūros vandens
180 gr. "Malsenos" viso grūdo miltų
60 gr ruginio raugo

Visus produktus sumaišiau, uždengiau ir laikiau šiltai parą (recepte nurodyta 14-18 val.). Dalis šios tešlos atidedama kitam kartui ir laikoma šaldytuve, o iš kitos dalies užmaišoma duona.

Duonai reikės:
200 ml 40 laipsniu temperatūros vandens
340 gr. "Malsenos" viso grūdo miltų
450 gr. pirminės tešlos
1 arbatinio šaukštelio druskos
saujos saulėgrąžų sėklų

Sudėjau visus produktus į dubenį ir gerai išmaišiau. Kaip jau minėjau anksčiau, šios duonos nereikia minkyti. Kekso formą išklojau kepimo popieriumi. Sukrėčiau duonos tešlą, uždengiau rankšluostėliu ir palikau šiltai ~10 val. (recepte nurodyta 3-7 val., tačiau po 3 val. mano duona paprastai neiškyla). Kai duonelė pakyla beveik dvigubai, skardą su tešla dedu iki 230 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepu 10 minučių. Tuomet karštį sumažinu iki 190 laipsnių ir dar kepu 50-60 minučių. Pjaustyti reikia visiškai atvėsusią duoną. Skanaus.

Šaltinis: žurnalas "Virtuvė. Nuo...iki...", 2010 m. Nr. 11

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą